Przedmiotem projektu była kompleksowa rewitalizacja zabytkowego parku „Karolin", gdzie mieściła się dawna siedziba Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Odnowione tereny będą teraz miejscem rekreacji i wypoczynku, zarówno dla mieszkańców naszego regionu,jak i osób odwiedzających miejscowość Otrębusy.
Zrewitalizowana infrastruktura pozwoli zmienić jakość oferty kulturalno-rekreacyjnej oraz stworzyć warunki do promocji dziedzictwa kulturowego.
- Dziedzictwo kulturowe jest jednym z czynników rozwoju Mazowsza i pełni ważną rolę w określaniu tożsamości regionalnej wpływając na zwiększenie atrakcyjności regionu dla turystów – podkreślał Dyrektor MJWPU Mariusz Frankowski. –Środki unijne pozwoliły dofinansować ponad 250 projektów na kwotę 800 mln zł.Perspektywa finansowa 2014-2020 oznacza nową pulę środków na działania z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i dla Mazowsza przewidziano łącznie 86,4 mln euro.
W ramach zakończonej inwestycji zmodernizowano stary budynek stolarni zaadaptowanej na klub (m.in. dostosowanie architektury do innych obiektów, przebudowa dachu, ocieplenie i otynkowanie elewacji),wzmocniono ściany i stropy Małej i Dużej Sali Baletowej oraz dostosowano wejścia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolejny krok zmian to była budowa sanitariatu przy placu zabaw dla dzieci, przygotowanie terenu parku pod rewitalizację poprzez wycinkę drzew,uprzątnięcie terenu, modernizacja i wykonanie instalacji oświetlenia terenu oraz instalacji elektrycznej.
Zabytkowy Pałac Karolin, przeszedł poważny remont. Zaprojektowana została także ciekawa zabudowa wokół niego. Nowością są place zabaw, które będą ogólnodostępne.
Środki unijne pozwoliły na wykonanie kanalizacji teletechnicznej światłowodowej łączącej budynki na terenie kompleksu. Wnioskodawca zamontował system monitoringu i kontroli dostępu, a także nie zapomniał o instalacji punktów dostępowych bezprzewodowego Internetu na terenie parku.
Modernizacja i rozbudowa sieci wodociągowej, m.in. doprowadzenie wody do projektowanego placu zabaw,modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to także były ważne elementy projektu.
Na terenie samego parku, renowacji poddano pamiątkowe kamienie przed Pałacem, wytyczono ścieżkę przyrodniczą wraz z oznakowaniem zabytków przyrody i rzeźb. Alejki zostały poszerzone, a nawierzchnia dróg, ścieżek i chodników wymieniona. Przy wejściu do Pałacu, beneficjent wykonał podjazd dla wózków inwalidzkich, co znacznie ułatwi osobom niepełnosprawnym poruszanie się po tym miejscu.
Na koniec warto wspomnieć o pracach i zabiegach pielęgnacyjnych dotyczących roślin. Prace polegały m.in. na wycince drzew, rekultywacji trawników,posadzeniu niskich żywopłotów, posadzeniu zieleni o funkcji izolacyjnej. Na terenie parku pojawiła się także mała architektura.
Dla poszerzenia oferty kulturalnej Zespołu Pałacowo-Parkowego, wnioskodawca kupił mobilną scenę plenerową wraz z wyposażeniem i namiotem garderobianym.
Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
Tytuł projektu: Zabytkowy Park Mazowsza Wizytówką Regionu
Beneficjent: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego
Całkowita wartość projektu: 11 129 789,31zł
Kwota dofinansowania: 10 708786,92 zł
Działanie 6.1. Kultura
Edyta Al-Tawil
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Tel. 22 542 27 34
e-mail: media@mazowia.eu