Zmiana dotychczasowej wersji taryfikatora podyktowana była koniecznością dostosowania obowiązującego na gruncie polskim dokumentu do wydanej 19 grudnia 2013 r. przez Komisję Europejską Decyzji C (2013) 9527, w sprawie określenia i zatwierdzenia wytycznych w zakresie korekt finansowych nakładanych przez Komisję na wydatki finansowane przez Unię w ramach zarządzania dzielonego, w przypadku nieprzestrzegania przepisów dotyczących zamówień publicznych.
Obowiązujący obecnie na poziomie unijnym dokument w sposób istotny modyfikuje dotychczasowe wytyczne, wprowadzając m.in. szereg zmian uwzględniających doświadczenia wynikające z przeprowadzonych audytów oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W polskim dokumencie uwzględniono również zmianę podejścia Komisji Europejskiej do oceny szkodliwości nieprawidłowości stwierdzanych w ramach zamówień nie objętych lub objętych jedynie częściowo przepisami dyrektyw w sprawie zamówień publicznych i zrównania przypisanych im stawek procentowych ze stawkami właściwymi do tej pory dla zamówień w całości podlegających dyrektywom unijnym.
Znowelizowany Taryfikator ma zastosowanie do nieprawidłowości wykrytych po dacie 31 maja 2014 r. Dla nieprawidłowości wykrytych przed tą datą stosuje się poprzednią jego wersję.