Beneficjenci, którzy nie są zobowiązani do stosowania PZP, zobowiązani są do ponoszenia wydatków w ramach projektu zgodnie z zasadą konkurencyjności. Przez zasadę konkurencyjności należy rozumieć działania, jakie muszą zostać podjęte przez Beneficjenta w celu wybrania najkorzystniejszej oferty z zachowaniem uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
W przypadku zakupu usługi lub towaru o wartości powyżej 20 tys. zł netto, tj. bez podatku od towarów i usług (VAT) pomimo braku obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, Beneficjent:
- Zagwarantuje odpowiednie upublicznienie informacji zgodnie z Komunikatem Wyjaśniającym Komisji (Dz. U UE 1.8.2006/C 179/02) i zarchiwizuje dowody jej upublicznienia. Ponadto zapytanie ofertowe musi być upublicznione przez minimum 5 dni roboczych oraz zamieszczone na formularzu: Ogłoszenie o zaproszeniu do składania ofert na przedmiot, co stanowi załącznik do niniejszego Komunikatu ... Przedmiotowy załącznik może zostać rozszerzony o dodatkowe informacje, niezbędne z punktu widzenia Beneficjenta.
- W przypadku, gdy nie wpłynie żadna oferta po upublicznieniu informacji, dokona rozeznania rynku poprzez rozesłanie informacji (zapytania ofertowego) do minimum 3 potencjalnych wykonawców, o ile na rynku istnieje trzech potencjalnych wykonawców oraz zarchiwizuje dowody jej rozesłania.
- Za spełnienie warunku uznaje się sytuację, w której po upublicznieniu informacji w określonym przez Beneficjenta terminie lub w wyniku rozesłania informacji (zapytania ofertowego) do min. 3 potencjalnych wykonawców, wpłynie jedynie 1 oferta.
- Przebieg procesu rozeznania rynku, w tym uzasadnienie, że na rynku nie istnieje trzech potencjalnych dostawców towarów lub usługodawców, jest dokumentowany przez Beneficjenta. Udokumentowanie przebiegu procesu rozeznania rynku wymaga formy pisemnej i polega na zarchiwizowaniu np. wydruków stron internetowych z opisem towaru/usługi i ceną lub wydruków maili z informacją na temat ceny za określony towar/usługę, albo innego dokumentu.
Zamówienia są sumowane w ramach danego Projektu realizowanego przez Beneficjenta, co oznacza, że Beneficjent powinien dokładnie przeanalizować cały budżet Projektu w celu zidentyfikowania tych zamówień, które będą się powtarzać i w których może powstać ryzyko przekroczenia progu dla którego, zasada konkurencyjności jest obowiązkowa. Beneficjent ustalając czy w przypadku zlecenia usług, dostaw, robót budowlanych występuje jedno zamówienie czy też odrębne zamówienia, bierze pod uwagę tożsamość przedmiotową zamówienia - dostawy, usługi i roboty budowlane tego samego rodzaju i o tym samym przeznaczeniu.
Beneficjent weryfikując, do których zamówień w ramach projektu zastosowanie ma zasada konkurencyjności bierze pod uwagę:
- wszystkie zamówienia danego rodzaju w ramach projektu,
- ewentualny wzrost wartości zamówienia w przypadku zamówień poniżej określonego progu.
Zasady konkurencyjności nie stosuje się do:
- Zakupu usługi lub towaru o wartości poniżej 20 tys. zł netto, tj. bez podatku od towarów
i usług (VAT).
- Zamówień dotyczących zadań wykonywanych w Projekcie na podstawie Kodeksu Pracy.
- Działania 1.7 Promocja gospodarcza, w przypadku kosztów transportu, zakwaterowania uczestników misji i targów oraz opłat stałych tj. wpis do katalogu targowego, opłata rejestracyjna.
- Projektów, w których podczas wyboru oceniana była forma współpracy wnioskodawcy
z jednostkami naukowymi przy realizacji części badawczej (badanie zdefiniowane w ustawie o zasadach finansowania nauki z dnia 30 kwietnia 2010 r., z późn. zm.). Wnioskodawcy, którzy zawarli takie porozumienia (otrzymali punkty) nie są zobowiązani stosować dodatkowych czynności związanych z zasadą konkurencyjności dla części objętej porozumieniem/umową z jednostką naukowo badawczą – tylko i wyłącznie w zakresie wynikającym z zapisów wniosku o dofinansowanie i biznes planu i tylko i wyłącznie jeśli rezultaty zlecanych badań naukowych oraz prac rozwojowych nie mają służyć wyłącznie zamawiającemu tzn. w celu prowadzenia jego własnej działalności oraz nie będą jego wyłączną własnością.
Beneficjent jest zobowiązany do zamieszczenia w opisie dowodu księgowego informacji czy dany wydatek podlega zasadzie konkurencyjności czy też nie.