MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Informacja w sprawie VAT po wyroku NSA z dnia 24 czerwca 2013 r.

Informujemy, iż w związku z Uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 czerwca 2013,
o sygn. I FPS 1/13 ( http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/89D9B6C642) nastąpiła przedmiotowa zmiana podejścia interpretacyjnego w zakresie przepisów krajowych dotyczących uznania podatku VAT za wydatek kwalifikowalny w projektach realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

W przedmiotowej uchwale stwierdzono, że : "W świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów
i usług",
a tę właściwość przypisuje się gminom.

Dotychczas, zgodnie z krajowymi i regionalnymi wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków istniała możliwość dofinansowania podatku VAT w projektach realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Dotyczy to sytuacji nieodpłatnego przekazywania przez jednostkę samorządu terytorialnego do jej jednostek budżetowych, wybudowanej w ramach projektu infrastruktury do użytkowania (zarządzania). Beneficjent najczęściej nie prowadził sprzedaży opodatkowanej, w związku z tym nie miał prawa do odzyskania VAT, co umożliwiało uznanie wydatku VAT za kwalifikowalny, mimo, iż faktycznie dofinansowana infrastruktura była użytkowana przez jednostkę budżetową – czyli podatnika VAT.

Przedmiotowa uchwała zmienia dotychczasowe podejście. Jednoznacznie stwierdzając, iż gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT, a faktury wynikające, że sprzedaży opodatkowanej winny być wystawiane przez gminę, co z kolei czyni ją podatnikiem VAT i wiąże się z możliwością odzyskiwania tego podatku. W konsekwencji gmina, stając się podatnikiem, zyskuje możliwość odzyskania podatku naliczonego z budżetu krajowego.

W związku z powyższym, informujemy, iż zmiana podejścia interpretacyjnego w zakresie przepisów krajowych dotyczących podatku VAT, wiąże się z koniecznością zweryfikowania poprawności uznania podatku VAT za wydatek kwalifikowalny . W celu identyfikacji możliwości odzyskania VAT należy przeprowadzić analizę spełniania przesłanek dotyczących odzyskiwania VAT-u określonych w ustawie od podatku od towarów i usług, w szczególności w kontekście artykułu 86 ww. ustawy, a więc określenia związku dokonywanych zakupów w ramach projektu z czynnościami opodatkowanymi realizowanymi przez organ JST, a nie wyłącznie przez daną jednostkę budżetową, oraz ewentualnego określenia wysokości zwrotu części dofinansowania w wysokości odpowiadającej wartości podatku VAT, który może być odzyskany z budżetu krajowego.

W świetle powyższych zmian, należy zatem przede wszystkim dokonać stosownej weryfikacji składanych w ramach projektów RPO WM „Formularzy weryfikujących projekty pod kątem kwalifikowalności podatku VAT” wraz z „Oświadczeniem o kwalifikowalności podatku VAT” stanowiącym załącznik do Formularza weryfikującego projekt pod kątem kwalifikowalności podatku VAT.

Zatem w przypadku projektów zakończonych należy złożyć stosowne Oświadczenie
o kwalifikowalności podatku VAT wraz z kolejnym
Sprawozdaniem w zakresie monitorowania trwałości projektu oraz obszarów szczególnego ryzyka”, natomiast w przypadku projektów będących w trakcie realizacji wraz z kolejnym wnioskiem o płatność.

Mając na uwadze powyższe, MJWPU informuje, że w przypadku pojawienia się dalszych wytycznych w sprawie, Beneficjenci będą na bieżąco informowani poprzez stronę www.mazowia.eu, oraz w ramach korespondencji związanej z rozliczanymi projektami.

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH
www.mazowia.eu
ul. Jagiellońska 74
03-301 Warszawa
tel.: 022 542 20 00
fax: 022 698 31 44