MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

SZYDŁOWIECKIE ZABYTKI ODNOWIONE

- Jestem jednym z mieszkańców Szydłowca i mogę bez wątpienia powiedzieć, że jestem szczęśliwym mieszkańcem tego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy poprzez ciężką pracę doprowadzili do tego, że dziś Szydłowiec staje w blasku odnowionych zabytków. Otrzymaliśmy ogromne wsparcie z RPO WM i bez takich pieniędzy nie udałoby się tego wszystkiego osiągnąć. Dzięki szeroko zakrojonym pracom remontowym i budowlanym poprawiliśmy nie tylko estetykę, ale także funkcjonalność zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej – od tych słów uroczyste obchody zakończenia realizacji projektu rozpoczął Andrzej Jarzyński, burmistrz Szydłowca.

 

Bogactwo odnowionych zabytków 

Skala zmian, jaka zaszła na terenie Szydłowca w ramach projektu pt: ,,Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza’’ jest ogromna. Renowację przeszedł zabytkowy zespół zamkowo – pałacowy, w którym mieści się teraz Muzeum Instrumentów oraz sale konferencyjne, wystawiennicze i szkoleniowe. Zmiany objęły także Park Radziwiłłowski, wyspę zamkową oraz Rynek Wielki, Skwer Staromiejski i ul. Radomską. Z myślą o odpoczynku mieszkańców i zwiedzających, stworzone zostały oazy zieleni na płycie Rynku Wielkiego wraz z małą architekturą.

Metamorfoza wielkich zmian dotyczyła także budynku ,,Pod Dębem’’. Został on przebudowany oraz rozbudowany o nowe skrzydło. W budynku będzie się teraz mieścił hotel, cześć gastronomiczna  i informacja turystyczna. W ten sposób powstała brakująca baza hotelowa i restauracyjna. Co więcej, zmiany dotyczyły samego centrum Szydłowca. Wymieniono lamy oświetlenia ulicznego oraz płyty rynku i deptaka. Pojawiły się oznakowania miejsc historycznych i zabytkowych.

Szydłowiec wzbogacił się także o nowe miejsce z przeznaczeniem na Bibliotekę Publiczną. Znajdująca się do tej pory na zamku biblioteka została przeniesiona do rozbudowanego i przebudowanego w ramach projektu „Domu Harcerza”. W ten sposób zyskała więcej miejsca na utworzenie m.in. pracowni historii Szydłowca, w której powstała stała ekspozycja dotycząca historii miasta z dokumentami, fotografiami, pamiątkami rodzinnymi, przedmiotami związanymi z historią szydłowieckich rodzin. Swoje miejsce ma tutaj także nowoczesne Regionalne Biblioteczne Centrum Multimedialne.

Inwestycja otrzymała unijne wsparcie jako projekt znajdujący się na liście Indykatywnego Wykazu Projektów Kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013,  Działanie 5.2 Rewitalizacja miast.

Na zakończenie konferencji, burmistrz Szydłowca złożył podziękowania w stronę osób zaangażowanych w realizację tak wielkiego projektu i wręczył pamiątkowe dyplomy oraz statuetki. Wśród wymienionych osób był Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.

 

Tytuł projektu: Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu
poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej
dla mieszkańców Mazowsza

Całkowita wartość projektu: 30 114 964,67 zł

Kwota dofinansowania: 25 384 300,71 zł

Beneficjent: Gmina Szydłowiec

Działanie: 5.2 Rewitalizacja miast

 


Agnieszka Niedźwiedzka

Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Tel. 22 542 27 34 e-mail: media@mazowia.eu

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH
www.mazowia.eu
ul. Jagiellońska 74
03-301 Warszawa
tel.: 022 542 20 00
fax: 022 698 31 44