19 października w Siedlcach odbyÅ‚a siÄ™ konferencja „Fundusze Unijne - efektywne wykorzystywanie Å›rodków wspólnotowych przez beneficjentów”. Konferencja odbyÅ‚a siÄ™ w Sali Senatu Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach i byÅ‚a podzielona na trzy części.
Organizatorem konferencji było Koło Naukowe Administratywistów działające przy Instytucie Administracji, Samorządu i Prawa Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach.
Program konferencji zakładał III panele tematyczne:
Jako pierwsza głos zabrała pani Magdalena Sałata p.o kierownika Oddziału Zamiejscowego w Siedlcach Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych prezentując poziom wykorzystania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na terenie województwa mazowieckiego. W swoim wystąpieniu dokonała również krótkiej charakterystyki działań i priorytetów, z których jeszcze można skorzystać w obecnym okresie programowania.
Następnie przedstawiciel Regionalnego Ośrodka EFS w Siedlcach pan Hubert Pasiak, przedstawił krótki rys historyczny powstania pierwszego funduszu strukturalnego Wspólnot Europejskich przechodząc do wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) na terenie Polski ze szczególnym uwzględnieniem regionu siedleckiego.
W części drugiej głos zabrali przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach prezentując założenia do dwóch projektów współfinansowanych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Kluczowe kompetencje- drogą twórczego rozwoju” oraz „Moda na chemię”.
Dalsza część konferencji była poświęcona wykorzystaniu środków unijnych na rynku pracy w Siedlcach. Panel został rozpoczęty przez przedstawiciela Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach, który zaprezentował dwa realizowane projekty „Moda na Sukces”, „Krok do jakości”. Następnie pan Paweł Trojanowski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Siedlcach przedstawił projekt „Czas na biznes” realizowany w ramach Działania 6.2 PO KL 2007-2013 oraz jego rezultaty. Na zakończenie panelu głos zabrał doradca z Punktu Konsultacyjnego KSU pan Dariusz Cieślik z ofertą świadczonych usług skierowanych również do osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą.
Podczas konferencji na zorganizowanym stoisku w ramach Porozumienia w sprawie funkcjonowania na terenie województwa systemu informacji o funduszach europejskich konsultant Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Siedlcach pani Justyna Szmurło udzielała konsultacji dotyczących funduszy europejskich w ramach Narodowej Strategii Spójności jednocześnie dystrybuując przygotowane również przez MRR materiały informacyjno-promocyjne. Stoisko informacyjne stanowiąc swoistą platformę wymiany doświadczeń było chętnie odwiedzane, w głównej mierze przez studentów i członków koła naukowego, którzy brali udział w panelach dyskusyjnych, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu aplikowaniem o środki unijne w regionie siedleckim i potrzebie organizacji tego typu spotkań.
Władze Siedlec oraz miejscowi przedsiębiorcy bardzo aktywnie i z sukcesem pozyskują pieniądze w ramach funduszy unijnych. Z RPO WM realizowanych jest ok. 35 projektów na kwotę dofinansowania przeszło 462,4 mln zł. Dzięki tym środkom przebudowane i zmodernizowane zostały drogi, a obiekty kulturalne odzyskały dawny blask. Wsparcie otrzymała policja, straż pożarna, poprawiło się funkcjonowanie transportu miejskiego. Ważną inwestycją dla mieszkańców, nie tylko z Siedlec, była rozbudowa Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych oraz zakup wyposażenia. O nowy Wydział Humanistyczny z Pracownią Rzeźby wzbogaci się Uniwersytet Przyrodniczo – Humanistyczny.
W ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w Siedlcach realizowanych jest ponad 30 projektów na kwotę dofinansowania 30,2 mln zł. Unijne pieniądze kierowane są na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, na zajęcia edukacyjne i wyrównawcze wśród uczniów. Projekty wyłonione do dofinansowania wspierają szkolnictwo zawodowe, kształcenie ustawiczne, jak również wsparcie indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Justyna Szmurło
Oddział Zamiejscowy MJWPU w Siedlcach
Edyta Al-Tawil
Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów
Załączniki
Program operacyjny | Priorytety i działania |
---|---|
Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) | dotyczy całego programu |
Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (RPO WM) | dotyczy całego programu |
"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
Copyright 2011 by Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Realizacja Net P.C.