Działanie 1.3 Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność gospodarczą
Cel i uzasadnienie działania
Celem Działania jest poprawa infrastruktury technicznej oraz instytucjonalnej poprzez wykorzystanie endogenicznego potencjału, w tym atrakcyjnego położenia regionu i rezerw terenowych dla inwestycji.
Poprawa konkurencyjności regionu będzie opierać się na wykorzystaniu endogenicznego potencjału, w tym korzystnej lokalizacji i rezerw terenowych w celu umożliwienia lokalizacji działalności gospodarczej, badawczo-rozwojowej i pochodnych. W porównaniu do Warszawy pozostała część województwa wypada zdecydowanie niekorzystnie zarówno pod względem terenów pod inwestycje i dróg dojazdowych, jak i przygotowania ofert inwestycyjnych sprzyjających prowadzeniu działalności gospodarczej. Skupienie działalności badawczo-rozwojowej, gospodarczej i inwestycji zagranicznych w Warszawie jest wynikiem niedostatecznego rozwoju infrastruktury inwestycyjnej poza obszarem metropolitalnym. Natomiast w subregionach znajdują się zarówno zasoby terenów nieuzbrojonych w infrastrukturę techniczną, jak i terenów poprzemysłowych oraz powojskowych, które mogą stać się dogodnym miejscem lokalizacji przedsiębiorstw.
Komplementarność z innymi działaniami i priorytetami
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka:
Priorytet VI Polska gospodarka na rynku międzynarodowym
Działanie 6.2 Rozwój sieci centrów obsługi inwestorów oraz powstawanie nowych terenów inwestycyjnych
Przykładowe rodzaje projektów
Przewiduje się tworzenie warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej, w tym dostępu do infrastruktury terenów inwestycyjnych poprzez:
Typ beneficjentów:
Alokacja finansowa na działanie ogółem: 90 000 000 euro
Wkład ze środków unijnych na działanie: 76 500 000 euro
Wkład ze środków publicznych krajowych na działanie: 13 500 000 euro
Przewidywana wielkość środków prywatnych na działanie: 0 euro
Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu: 85%
Minimalny wkład własny beneficjenta: 3% dla jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, gdy nie występuje pomoc publiczna.
Pomoc publiczna
Pomoc publiczna co do zasady nie wystąpi. Jeśli jednak wystąpi, będzie udzielana zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami.
Forma płatności: Zaliczka, refundacja
Informacje w ramach danego elementu:
Aktualności"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
Copyright 2011 by Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Realizacja Net P.C.