Na skróty

FAQ

IQNet, ISO

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Do tej pory wydaliśmy
7 571 618 144,61 zł
Wartość podpisanych umów
13 553 138 574,04 zł

Ścieżka nawigacyjna do tej strony

PYTANIA i WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCE KONKURSU z 1.8 RPO WM "Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik (BAT)"

PYTANIA i WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCE KONKURSU z 1.8 RPO WM

Szkoleniowcy Wydziału Informacji i Szkoleń Beneficjentów, prezentują "Pytania i wątpliwości dotyczące konkursu 1.8 RPO WM". Zachęcamy osoby zainteresowane wdrażaniem BAT do swoich przedsiębiorstw, także poprzez uczestnictwo w Działaniu 1.8 RPO WM o zapoznanie się z tym materiałem.


1) Jakie czynniki powinny być uwzględnione w projekcie z 1.8 RPOWM, żeby wpisywał się w założenia Działania 1.8 RPOWM – Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik (BAT) ?

 

Odpowiedź: Przy ustalaniu najlepszych dostępnych technik (BAT) w projekcie 1.8 RPO WM, należy uwzględnić, oprócz możliwych kosztów i korzyści ekonomicznych z zastosowania danego środka oraz zasady ostrożności i zapobiegania, także okoliczności wymienione w Załączniku IV Dyrektywy Nr 2008/1/WE: wykorzystanie technologii o niskiej ilości odpadów; wykorzystanie substancji mniej niebezpiecznych; zwiększenie odzysku i recyklingu odpadów oraz substancji wytwarzanych i wykorzystywanych w procesie; porównywalne procesy, urządzenia lub metody działania, które zostały wypróbowane i odniosły sukces na skalę przemysłową; postęp technologiczny i rozwój wiedzy; charakter, skutki i wielkość danych emisji; terminy przekazania do eksploatacji nowych lub istniejących instalacji; czas potrzebny na wprowadzenie najlepszych dostępnych technik; zużycie i właściwości surowców wykorzystywanych w procesie oraz wydajność energetyczną; potrzebę zapobiegania lub ograniczania do minimum całkowitego wpływu emisji na środowisko oraz związanych z tym zagrożeń; potrzebę zapobiegania awariom oraz minimalizowania skutków dla środowiska; wyniki wymiany informacji na temat najlepszych dostępnych technik publikowane przez Komisję lub organizacje międzynarodowe.

 

2) Czym są najlepsze dostępne techniki – BAT w rozumieniu Konkursu RPOWM/1.8/1/2011 ?

 

Odpowiedź: Zasadą nadrzędną Konkursu RPOWM/1.8/1/2011 jest realizacja przedsięwzięć przez przedsiębiorców w zakresie wdrażania tzw. „czystych technologii” i/lub podejmowanie działań związanych z tzw. „oczyszczaniem na wylocie”; „czyste technologie” to wszelkie, realizowane w zakładzie przedsiębiorcy, procesy i procedury ochrony środowiska mające na celu redukcję zanieczyszczeń u źródła; to także czynności podejmowane w kierunku odzyskania lub ponownego wykorzystania użytecznych produktów ubocznych prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności; „oczyszczanie na wylocie” dotyczy oczyszczania nośników, tj. woda, powietrze, gleba z odpadów i zanieczyszczeń po zakończeniu każdego procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie (np. poprzez zastosowanie różnorodnych filtrów).

 

3) Od kiedy będą kwalifikowane wydatki związane z przygotowaniem biznesplanu albo studium wykonalności dla projektu realizowanego w Konkursie RPOWM/1.8/1/2011 ?

 

Odpowiedź: Wydatki poniesione na sporządzenie biznesplanu lub studium wykonalności w projektach z Działania 1.8 RPOWM mogą być finansowane wyłącznie z pomocy de minimis, pod warunkiem, że zostały poniesione po 01.01.2011 r. – w przeciwnym razie będą wydatkiem niekwalifikowanym.

 

4) Do kiedy kwalifikowane będą wydatki w projektach realizowanych w ramach Konkursu z 1.8 RPOWM ?

 

Odpowiedź: Zgodnie z Regulaminem Konkursu, okres kwalifikowalności wydatków, ponoszonych w związku z realizacją projektów dotyczących BAT, trwa do 31.12.2013 r., (w przypadku projektów objętych pomocą publiczną okres kwalifikowalności wydatków powinien być zgodny
z obowiązującymi w tym zakresie zasadami).

 

5) Czy jeden wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden projekt w Konkursie RPOWM/1.8/1/2011 ?

 

Odpowiedź: Tak, w Konkursie RPOWM/1.8/1/2011 nie obowiązuje zasada „jeden wnioskodawca – jeden projekt”; w przypadku składania przez wnioskodawcę więcej niż jednego projektu, należy pamiętać o uwzględnianiu wydatków kwalifikowanych tylko w budżecie jednego projektu, zachowując we właściwy sposób zasadę zakazu podwójnego finansowania.

 

6) Czy data stempla pocztowego ma wpływ dla uznania terminu złożenia wniosku o dofinansowanie ?

 

Odpowiedź: Nie, nadanie wniosku w dowolnym urzędzie pocztowym nie ma znaczenia dla określenia terminu złożenia wniosku o dofinansowanie w RPO WM. Za moment wpływu wniosku
do MJWPU uznaje się dzień i godzinę wpływu wersji papierowej wniosku, wydrukowanej
z zakładki „Korespondencja wysłana”, do Punktu Przyjmowania Wniosków MJWPU
w Warszawie, ul. Jagiellońska 74.

 

7) Czy projekt realizowany w ramach Konkursu RPOWM/1.8/1/2011 może być „nową inwestycją”
w rozumieniu przepisów pomocy publicznej – budowa nowego zakładu produkcyjnego
z wykorzystaniem BAT ?

 

Odpowiedź: Co do zasady Konkurs RPOWM/1.8/1/2011 przewiduje realizację projektów, które są przedsięwzięciami polegającymi na zastosowaniu najlepszych dostępnych technik w już istniejącej infrastrukturze (np. hali produkcyjnej, instalacji); możliwa jest jednak realizacja „nowej inwestycji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MRR z dnia 15.12.2010r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych, jednakże pod warunkiem wpisywania się w cele Działania 1.8 – „Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik” i pozostawaniu w zgodności
z Regulaminem Konkursu.

 

8) Na czym polega ocena kwalifikowalności wydatków w projekcie BAT, dokonywana na etapie oceny formalnej wniosku o dofinansowanie ?

 

Odpowiedź: Zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Komitet Monitorujący RPO WM (które zawiera Załącznik 5 Uszczegółowienia RPO WM 2007-2013) ocena kwalifikowalności wydatków zaplanowanych
w budżecie projektu (kryterium formalne nr 12) dotyczy zweryfikowania wydatków ujętych przez wnioskodawcę w sekcji G wniosku o dofinansowanie pod kątem ich zgodności z Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach RPO WM 2007-2013, właściwymi przepisami pomocy publicznej - Rozp. RPI i/lub pomocy de minimis, Regulaminu Konkursu oraz Instrukcji wypełniania formularza MEWA.

 

9) Jakie projekty wymagają złożenia dokumentacji środowiskowej ?

 

Odpowiedź: Przepisy dotyczące postępowania środowiskowego dzielą wszystkie przedsięwzięcia na trzy grupy: GRUPA 1 – są to przedsięwzięcia, które zawsze oddziałują znacząco na środowisko; GRUPA 2 – są to przedsięwzięcia, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko; GRUPA 3 – są to przedsięwzięcia, które nie oddziałują na środowisko i mogą oddziaływać na obszary chronione NATURA 2000; projekty, które przewidują realizację przedsięwzięć z Grupy 1 i Grupy 2 wymagają złożenia, stosownej dla rodzaju inwestycji, dokumentacji środowiskowej.

 

10) Czy do każdego projektu realizowanego w ramach Działania 1.8 RPOWM – Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik należy dołączyć posiadaną dokumentację w zakresie oceny oddziaływania na środowisko ?

 

Odpowiedź: Tak, ze względu na charakter przedsięwzięć, w dziedzinie wdrażania najlepszych dostępnych technik (BAT), wskazane jest załączenie do wniosku o dofinansowanie projektu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia – o ile wnioskodawca już ją posiada; jeśli jedynie wszczął postępowanie środowiskowe, składając wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, to należy dołączyć kopię tego wniosku albo kopię dokumentu, jaki do momentu składania wniosku o dofinansowanie uzyskał w toku postępowania środowiskowego (postanowienie albo decyzję właściwego organu środowiskowego).

 

11) Czy do każdego projektu powinno się dołączyć Załącznik 1a i Załącznik 1b ?

 

Odpowiedź: Tak, każdy wnioskodawca składa Formularz do wniosku o dofinansowanie w zakresie oceny oddziaływania na środowisko (Załącznik 1a), wypełniony w pełnym albo ograniczonym zakresie, w zależności od rodzaju inwestycji, która jest przedmiotem projektu; natomiast ze względu
na zakładaną potencjalną możliwość oddziaływania projektu na obszary chronione NATURA 2000, zaleca się wystąpienie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z wnioskiem o wydanie Zaświadczenia organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów NATURA 2000 (Załącznik 1b) i następnie złożenie uzyskanego dokumentu razem z wnioskiem o dofinansowanie.

 

12) Czy osiągnięcie wskaźnika „Zmiana emisji głównych zanieczyszczeń powietrza: dwutlenku siarki, tlenku azotu, pyłów, dwutlenku węgla” powinno nastąpić po 12 miesiącach od zakończenia realizacji projektu ?

 

Odpowiedź: Wartości wskaźników rezultatu określa wnioskodawca w tabeli F2 wniosku o dofinansowanie projektu i od indywidualnych założeń oraz zakresu realizacji przedsięwzięcia uzależniony jest rok i wartość wskaźnika rezultatu „Zmiana emisji głównych zanieczyszczeń powietrza: dwutlenku siarki, tlenku azotu, pyłów, dwutlenku węgla”; należy jednak pamiętać o zasadzie, że każdy wskaźnik rezultatu osiągany jest tylko jeden raz, bezpośrednio po zakończeniu realizacji projektu, jednak nie później niż w roku następnym po zakończeniu realizacji projektu – a więc wskaźnik może być osiągnięty po 12 miesiącach od daty zakończenia realizacji projektu.

 

13) Czy wnioskodawca, który jest podmiotem spoza sektora finansów publicznych ma obowiązek stosowania PZP przy wyborze wykonawcy ?

 

Odpowiedź: Nie, jako prywatny przedsiębiorca, nie spełniający łącznie wszystkich przesłanek Art. 3 ust. 1 pkt. 5 PZP, wnioskodawca nie ma obowiązku stosowania przepisów PZP; jednakże wykonawcę/wykonawców usług i dostaw świadczonych na potrzeby projektu powinien wybrać zgodnie z zasadami: uczciwej konkurencji, równego traktowania potencjalnych wykonawców i jawności postępowania; wybór wykonawcy powinien być we właściwy sposób udokumentowany.

 

14) Jakie mogą być źródła informacji o osiągnięciu wskaźnika „Zmiana ilości wytwarzanych odpadów”,
a jakie - „Zmiana energochłonności” ?

 

Odpowiedź: Wskaźniki rezultatu dla Działania 1.8 RPOWM, które wnioskodawca ma do wyboru w części F2 formularza MEWA, wymagają analizy porównawczej stanu „przed” i „po” wdrożeniu projektu z zastosowaniem najlepszych dostępnych technik; zatem dla udokumentowania osiągnięcia zadeklarowanej w polu F2 wartości wskaźnika, należy posiadać udokumentowany stan „przed” realizacją projektu, jako wartość bazową i porównać (na zasadzie różnicy) do stanu „po” realizacji projektu; źródłem informacji o wskaźniku rezultatu „Zmiana ilości wytwarzanych odpadów” może być Wykaz zawierający zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat (Załączniki Nr 1-5 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z 18.06.2011 r. w sprawie wzorów wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat); źródłem informacji o wskaźniku rezultatu „Zmiana energochłonności” może być zestawienie różnicowe audytów efektywności energetycznej (w rozumieniu Ustawy z dnia 15.04.2011 r. o efektywności energetycznej, Dz.U. z 2011 r. Nr 94 poz. 551) – pierwszy wykonany „przed” realizacją projektu i drugi - „po”.

 

15) Czy związek gmin prowadzący działalność gospodarczą dla potrzeb określonych wspólnot samorządowych albo osoba fizyczna będąca organem prowadzącym dla niepublicznej szkoły podstawowej - pomimo braku rejestracji w KRS lub EDG – są podmiotami uprawnionymi
do aplikowania w konkursie z 1.8 RPOWM ?

 

Odpowiedź: Ani związek gmin, ani żadna jednostka samorządu terytorialnego samodzielnie, nie mogą być wnioskodawcą w Konkursie RPOWM/1.8/1/2011, gdyż nie mają statusu przedsiębiorstwa z sektora MŚP; osoba fizyczna będąca organem prowadzącym dla niepublicznej placówki oświatowej nie musi być zarejestrowana w EDG ani w Rejestrze przedsiębiorców KRS, gdyż na podstawie przepisów Ustawy o systemie oświaty; żeby prowadzić niepubliczne przedszkole, czy szkołę, ma obowiązek uzyskać wpis do Ewidencji niepublicznych placówek oświatowych prowadzonej przez odpowiedni organ (wójt/burmistrz/prezydent miasta lub starosta) i jeśli spełnia kryteria dotyczące wielkości przedsiębiorstwa z Załącznika I. Rozporządzenia Rady (WE) nr 800/2008, posiadając status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, jest uprawniony, by złożyć wniosek o dofinansowanie projektu w Konkursie RPOWM/1.8/1/2011.

 

16) Czy wnioskodawca, który będzie realizował projekt wspólnie z innym podmiotem na zasadach partnerstwa i partner będzie upoważniony do ponoszenia określonych wydatków w projekcie, powinien dostarczyć umowę partnerską lub porozumienie partnerskie ?

 

Odpowiedź: Tak, w takiej sytuacji umowa partnerska lub porozumienie partnerskie jest obligatoryjnym załącznikiem na etapie składania wniosku o dofinansowanie projektu (dokument sporządzony z uwzględnieniem wskazówek z „Reguł zawierania umów partnerskich”); wskazane byłoby wyodrębnienie wydatków w budżecie projektu, które będą ponoszone przez inny podmiot niż wnioskodawca.

 

17) Jak na etapie wypełniania wniosku wskazać partnera, skoro przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie nie można rozpocząć projektu?

 

Odpowiedź: We wniosku o dofinansowanie projektu trzeba wypełnić sekcję H, należy również pamiętać o załączeniu Porozumienia/Umowy o partnerstwie (wskazówki dotyczące zagadnień, które powinny być ujęte w umowie/porozumieniu o partnerstwie znajdują się na stronie www.mazowia.eu – zakładki: „Wniosek RPO”/”Partnerstwo”/”Reguły zawierania umów partnerskich”); sam wybór partnera/partnerów w projekcie nie stanowi o rozpoczęciu projektu, o ile nie zostało w tym zakresie złożone oświadczenie woli wnioskodawcy przyjmujące jakiekolwiek zobowiązania finansowe.

 

18) Czy partnerem w projekcie może być podmiot, który nie jest przedsiębiorcą ?

 

Odpowiedź: Nie, partnerem w projekcie może być podmiot, który spełnia wymogi określone w Regulaminie Konkursu (przedsiębiorca spełniający definicję z Załącznika I Rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008, który mógłby samodzielnie złożyć wniosek w Działaniu 1.8);

 

19) Co należy uznać za moment udzielenia pomocy publicznej ?

 

Odpowiedź: Udzielenie pomocy publicznej (lub pomocy de minimis) następuje z chwilą podpisania umowy o dofinansowaniu projektu.

 

20) Czy przedsiębiorca, który w listopadzie 2010r. uzyskał z EFS 40.000 PLN wsparcia na uruchomienie działalności gospodarczej, może złożyć wniosek o dofinansowanie projektu w Konkursie RPOWM/1.8/1/2011 ?

 

Odpowiedź: Tak, jednak pod warunkiem, że umowa o dofinansowanie projektu realizowanego w ramach Działania 1.8 RPO WM nie zostanie podpisana przed upływem 12 miesięcy od daty uzyskania pomocy z EFS (czyli przed upływem tzw. „okresu karencji”); rozstrzygnięcie konkursu RPOWM/1.8/1/2011 przewidywane jest na I. kwartał 2012 r.

 

21) Kto powinien podpisać wniosek o dofinansowanie projektu oraz załączniki do wniosku ?

 

Odpowiedź: Wniosek i załącznik powinna podpisać osoba (lub osoby) do tego uprawnione do reprezentowania przedsiębiorcy z mocy prawa; informacje o sposobie reprezentacji wnioskodawcy oraz dane osób wchodzących w skład organu uprawnionego regulują zapisy w Dziale II. Rejestru przedsiębiorców KRS; jednak w przypadku przedsiębiorców nie podlegających wpisowi do KRS, co do zasady uprawniony jest właściciel przedsiębiorstwa
(a w przypadku spółki cywilnej – osoba/osoby wskazana w umowie spółki) lub osoba wskazana w EDG (lub umowie spółki cywilnej) jako pełnomocnik (o ile nie ma ograniczenia pełnomocnictwa); umocowanie innej osoby może nastąpić na podstawie pisemnego upoważnienia podpisanego przez osoby uprawnione na mocy prawa do reprezentowania wnioskodawcy (upoważnienie powinno zawierać 5 elementów: kto ? kogo ? do czego ? na jaki czas ? w związku z czym upoważnia ?); stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego.

 

22) W jakiej sytuacji wnioskodawcy przysługuje jednorazowa poprawa i/lub uzupełnienie wniosku o dofinansowanie projektu ?

 

Odpowiedź: System wyboru projektów RPO WM 2007-2013 przewiduje możliwość poprawy i/lub uzupełnienia wniosku o dofinansowanie projektu tylko w określonych sytuacjach; dokumentacja aplikacyjna (wniosek i załączniki do wniosku) złożona przez wnioskodawcę musi spełnić tzw. „formalne kryteria dostępu” (pierwsze pięć kryteriów formalnych) – niespełnienie któregokolwiek z tych 5 kryteriów dostępu powoduje odrzucenie wniosku bez możliwości jego poprawy, czy uzupełnienia; jeśli wniosek nie spełnia jakiegoś innego kryterium formalnego, to możliwe jest poprawienie lub uzupełnienie dokumentacji aplikacyjnej; wtedy wnioskodawca otrzymuje pismo z uwagami MJWPU i ma 14 dni na dokonanie poprawek bądź uzupełnień we wniosku i/lub załącznikach; na etapach oceny wykonalności i merytorycznej w przypadku stwierdzenia błędów mających charakter oczywistych pomyłek, braków w dokumentacji projektu, niespójności lub rozbieżności między zapisami we wniosku i załącznikach albo wystąpienia niejasności powodujących rozbieżne interpretacje – wnioskodawca może zostać wezwany do poprawy i/lub uzupełnienia wniosku, lub do wyjaśnienia nieścisłości, w terminie
14 dni od otrzymania pisma z uwagami MJWPU.

 

23) Czy uzyskanie punktów na etapie oceny merytorycznej uzależnione jest w jakikolwiek sposób od wyboru wskaźników produktu lub wskaźników rezultatu ?

 

Odpowiedź: Tak, za spełnienie kryterium merytorycznego nr 1 – „Kompleksowość projektu” projekt może uzyskać maksymalnie 15 pkt.; punktacja (po 5 punktów) przyznawana jest za każdą wdrożoną najlepszą dostępną technologię w zakresie albo oczyszczania ścieków przemysłowych, albo zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, albo wprowadzeniu rozwiązań proekologicznych; adekwatnie powiązane z technologią BAT są wskaźniki produktu: „Liczba przedsiębiorstw, które dokonały zmiany w produkcji w zakresie ochrony powietrza” – P.6.1.1, „Liczba przedsiębiorstw, które dokonały zmiany w produkcji w zakresie odpadów” – P.6.1.2, „Liczba przedsiębiorstw, które dokonały zmiany w produkcji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej” – P.6.1.3 oraz wskaźniki rezultatu: „Zmiana emisji głównych zanieczyszczeń powietrza: dwutlenku siarki, tlenku azotu, pyłów, dwutlenku węgla” – R.6.1.1, „Zmiana ilości wytwarzanych odpadów” – R.6.1.2, „Zmian ilości ścieków przemysłowych wymagających oczyszczenia” – R.6.1.4, „Zmiana ilości zużycia wody” – R.6.1.3, „Zmiana energochłonności” – R.7.4.2; a zatem istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy deklarowanymi wskaźnikami a liczbą punktów w ocenie merytorycznej projektów z 1.8 RPOWM.

 

24) Czy wnioskodawca może wybrać zaledwie po jednym wskaźniku produktu i wskaźniku rezultatu, żeby spełnić kryterium formalne nr 19 – „Właściwy dobór wskaźników” ?

 

Odpowiedź: Wskaźniki wybrane przez wnioskodawcę powinny być adekwatne (związek przyczynowo-wynikowy) do wszelkich działań podejmowanych w projekcie, a ponadto dane wpisane w pole F1 i F2 formularza MEWA powinny zawierać prawidłowe informacje dotyczące czasu i wartości wskaźników do osiągnięcia oraz źródła pozyskania danych o tych wskaźnikach.

 

25) Czy załącznik Harmonogram Rzeczowo-Finansowy (dostarczany na etapie przed podpisaniem umowy o dofinansowanie) powinien zawierać dane zgodne z tymi, które zostały zawarte w formularzu MEWA, czy załącznik należy zaktualizować według stanu przed podpisaniem umowy
o dofinansowanie projektu?

 

Odpowiedź: Umowa powinna być podpisana na warunkach i według danych zawartych w formularzu MEWA, gdyż właśnie na podstawie takich informacji zawartych we wniosku o dofinansowanie, projekt został tak oceniony, że znalazł się na takim, a nie innym miejscu na liście rankingowej i jest przeznaczony do dofinansowania; dostosowania wydatków zaplanowanych w budżecie projektu (np. zmiany wysokości poszczególnych wydatków, czas poniesienia wydatków) wymaga aktualizacji załącznika – HRF; pamiętać jednak należy, że aktualizacja HRF może nastąpić dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu, zgodnie z zapisami § 18.

 

Planowany nabór w ramach Działania 1.8 Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik (BAT) RPO WM 2007-2013.

Nabory

 

 

Załączniki

.:W ramach programów:.
Program operacyjnyPriorytety i działania
Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (RPO WM)

wydruk, pdf

Rejestr:

Kalendarz

sunmontuewedthufrisat

  •  
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  •  
  •  

Najbliższe wydarzenia:

banner

Przeczytaj treść ponownie

Instytucje współfinansujące

"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.